5 Skoler
Nyhedsbrev november 2023

Kære medlem og ven af 5 Skoler.

Vi vil gerne starte dette nyhedsbrev med at takke dig for din støtte. Til dagligt er vi ’kun’ os to. Maren og Zarah. Men vi føler os aldrig alene, for vi har jer i ryggen. Jer, vores frivillige og vores partnere.

Der er mange aktuelle og forfærdelige konflikter ude i verden, men vores elever er her stadig, strandet på ubestemt tid, og har lige så meget behov for hjælp som før. Så tak for at I ikke har glemt dem.

Vinterklare elever

Det koster 175 DKK at gøre en elev vinterklar. Det betyder en varm trøje og et par støvler til en elev: https://www.5skoler.nu/individual-donation/

Vi håber, at vi kan give alle vores 1200 elever et sæt inden kulden og regnen sætter ind for alvor. Skulle du have en virksomhed, som gerne vil give gaver til vores elever, må du endelig række ud. Vi sender hjertens gerne en hilsen til medarbejdere, samarbejdspartnere mv.

Roccamore x 5 Skoler

Vi blev stolte da Frederikke Schmidt, founder af skomærket Roccamore, fortalte, at hun gerne ville lave en kampagne med 5 Skoler. At de gerne ville hjælpe os med at sætte de syriske børn på dagsordenen og sprede budskabet til hele Danmark. Roccamore kalder kampagnen for Sneakers for Sneakers, og hver gang et par sneakers bliver solgt, donerer de et par lokalt producerede sneakers til en af vores elever. Kampagnen er gået vildt godt, og der er i skrivende stund solgt over 1200 par sko. Du kan se kampagnen her: https://www.roccamore.com/pages/sneakers-for-sneakers

Roccamore x 5 Skoler

Vi blev stolte da Frederikke Schmidt, founder af skomærket Roccamore, fortalte, at hun gerne ville lave en kampagne med 5 Skoler. At de gerne ville hjælpe os med at sætte de syriske børn på dagsordenen og sprede budskabet til hele Danmark. Roccamore kalder kampagnen for Sneakers for Sneakers, og hver gang et par sneakers bliver solgt, donerer de et par lokalt producerede sneakers til en af vores elever. Kampagnen er gået vildt godt, og der er i skrivende stund solgt over 1200 par sko. Du kan se kampagnen her: https://www.roccamore.com/pages/sneakers-for-sneakers

Ny skole i Beirut

Midt i et slumkvarter i Beirut har vi forvandlet et forladt børnehjem til den smukkeste skole. Renoveringsarbejdet var enormt, og ikke uden lidt dårlige nerver undervejs, men heldigvis har vi gjort det før, og vi kan mærke, hvor meget vi har lært gennem årene. Vi var der til åbning af skolen, og vi er slet ikke i tvivl om den kæmpe betydning den får for de elever, der nu kan kalde sig skolebørn. De kommer fra enorm fattigdom, og havde vi ikke åbnet en skole, fundet børnene på gaden, taget dem i hånden, talt med deres forældre osv., var de aldrig startet i skole.

Skolen er finansieret af ejendomsbranchen, hvor mange aktører igen i år er gået sammen til fordel for 5 Skoler.

School in a bus

Copenhagen Offshore Partners har doneret en bus, som vi har forvandlet til en skole. Den sødeste og sjoveste skole. Vi bruger skolen som en slags test-skole. Det vil sige, at vi kører bussen hen til en lejr, hvor vi godt kunne tænke os at bygge en skole, men har brug for at teste projektet af. Det har vi gjort med stor succes i en lejr, hvor der nu står en permanent skole. Bussen er siden kørt videre til en ny lejr.

School in a bus

Copenhagen Offshore Partners har doneret en bus, som vi har forvandlet til en skole. Den sødeste og sjoveste skole. Vi bruger skolen som en slags test-skole. Det vil sige, at vi kører bussen hen til en lejr, hvor vi godt kunne tænke os at bygge en skole, men har brug for at teste projektet af. Det har vi gjort med stor succes i en lejr, hvor der nu står en permanent skole. Bussen er siden kørt videre til en ny lejr.

Jubilæumsdonation fra Moalem Weitemeyer

Advokatpartnerselskabet Moalem Weitemeyer, som pro bono hjælper 5 Skoler med alt juridisk, og som betaler driften af to skoler på nu tredje år, havde 15 års jubilæum i sommers. I stedet for vin og blomster ønskede de sig donationer til 5 Skoler. Det blev til en samlet donation på næsten 200.000 DKK. Vi er så taknemmelige for deres evige støtte og omsorg for vores elever. Pengene går til jakker, støvler og mad til eleverne.

Nye partnere

Vi har fået to nye partnere om bord. New Power Partners, der er med til at sikre vores administration og løn, så alle andre donationer stadig kan gå 100% ubeskåret til vores projekter. Blue Power Partners, som vi skal bygge en skole sammen med, og som også er med til at sikre mad til eleverne. Velkommen og af hjertet tak for tilliden.

Teltskoler
Teltskoler

Nye partnere

Vi har fået to nye partnere om bord. New Power Partners, der er med til at sikre vores administration og løn, så alle andre donationer stadig kan gå 100% ubeskåret til vores projekter. Blue Power Partners, som vi skal bygge en skole sammen med, og som også er med til at sikre mad til eleverne. Velkommen og af hjertet tak for tilliden.

Ny skole på vej fra Ikano Group

Ikano Group har holdt deres årlige health week, og i år har de samlet ind til 5 Skoler. I en hel uge har medarbejdere fra hele verden dyrket motion i vores elevers navn. Det har resulteret i en donation, der sikrer en hel skole med mad i 3 år. Det er vildt imponerende og gavmildt. Vi bliver fyldt op med taknemmelighed.

Zumba

Vi har fået en lokal frivillig i 5 Skoler. Hun hedder Hazall og er en gave for vores elever. Fire gange om ugen besøger hun en skole, hvor hun underviser i Zumba. Det er så sjovt og livsbekræftende at se både piger og drenge danse side om side, koordinere bevægelser, få sved på panden og grine så de ikke kan få luft. Hun er med til at skabe fest i hverdagen.

Zumba

Vi har fået en lokal frivillig i 5 Skoler. Hun hedder Hazall og er en gave for vores elever. Fire gange om ugen besøger hun en skole, hvor hun underviser i Zumba. Det er så sjovt og livsbekræftende at se både piger og drenge danse side om side, koordinere bevægelser, få sved på panden og grine så de ikke kan få luft. Hun er med til at skabe fest i hverdagen.

Borgmester på besøg

Endelig kan vi berette om et fornemt besøg forleden dag. Vi havde nemlig besøg af Frederiksbergs borgmester Michael Vindfeldt, der var nysgerrig efter at vide mere omkring vores arbejde. Vi (Maren og Zarah) bor begge på Frederiksberg, og er tit ude på skoler i kommunen og fortælle om vores arbejde. Vores elever havde tegnet portrætter af Michael, som han fik med hjem.

Det var en hyggelig eftermiddag, og vi er glade for den anerkendelse der ligger i at få besøg af en borgmester 😊