Årsrapport 2020

NYHEDSBREV

OKTOBER 2021

Læs nu

ALLE DONATIONER TIL 5 SKOLER GÅR 100% UBESKÅRET TIL PROJEKTER VED DEN SYRISKE GRÆNSE

Når du donerer til 5 Skoler går hele beløbet til vores arbejde ved den syriske grænse. Vi tager 0% i administration og løn i Danmark. Det kan lade sig gøre, fordi nogle helt særlige og fremsynede virksomheder dækker alle vores udgifter til at drive sekretariatet i Danmark. På grund af disse virksomheder er vi bæredygtige, og vores fundament er solidt. Vi er taknemmelige og stolte over denne model, der gør vores arbejde effektivt, enkelt og transparent.

Vores fantastiske partnere ser du her:

10 SKOLER OG ET NYT LAND

I skrivende stund har vi rejst 10 velfungerende skoler langs den syriske grænse på tyrkisk jord. 10 skoler som tilsammen skaber læring og leg for mere end 700 elever. De fleste af skolerne er i flygtningelejre, hvor tusindvis af familier har slået sig ned på ubestemt tid i forsøget på at skabe et liv på en landsmands støvede jord. En enkelt skole har til huse i en lejlighed i et slumkvarter i byen. Her har vi forvandlet en grå og trist bygning til et gult og magisk rum, hvor gadens børn dagligt modtager undervisning, omsorg og et varmt måltid mad. Fælles for alle vores skoler er, at de er mere end blot en skole. De er et rum, hvor børn får lov at være børn, hvor en voksen tager sig af dem. De går fra at være overladt til sig selv til at have et sted at gå hen, hvor hverdagen er fyldt med indhold og kærlighed.

Konceptet er lige så enkelt, som det er effektfuldt. Nu tager vi selvsamme koncept, og bygger skoler i Libanon. Eleverne kommer stadig fra Syrien, men har bosat sig på libanesisk jord. Vi er netop vendt hjem derfra, og vi glæder os over, at vi nu er så stærke, at vi kan hjælpe endnu flere børn, der ikke har en skole.

LÆRERMØDE

Sidste måned samlede vi alle vores lærere til 5 Skolers første fælles lærermøde. Det var en milepæl for os alle, og det bliver bestemt ikke sidste gang. Målet med mødet var, at lærerne oplevede, at de er en del af et fællesskab med fælles mål og retning. Der blev grint, diskuteret og snakket løs. Slutteligt spiste vi tyrkiske pizzaer sammen under den varme sol.

SOLCELLER

Vores skoler mangler strøm, så derfor bliver et kommende projekt at implementere solceller, der kan levere energi nok til at holde et klimaanlæg i gang om sommeren og varme lidt op om vinteren. Strømmen, der er nu, er for ustabil, hvilket betyder, at der ofte er mere end 45 grader i skolen. Det nytter ikke noget, så derfor går vi i gang med at lede efter sponsorer til solcelleanlæg til vores skoler. Det koster cirka 20.000 DKK pr. skole at etablere. Hvis I har nogle i jeres netværk, som skal høre mere om dette, må I endelige sige til.

FREDAGSBAR 29. OKTOBER

Fredag den 29. oktober kl 16-20:00 holder 5 Skoler fredagsbar på Dandy, Dronningens Tværgade 9, 1302 København K. Du er meget velkommen, og det er dine venner og kollegaer også. Der bliver tombola med seje præmier, drinks, musik og grin.

Vi håber meget at se dig.

150 DKK OM MÅNEDEN =

1 BARN I SKOLE

Det koster kun 150 DKK om måneden at sende 1 barn i skole. 300 DKK at sende 2 børn i skole osv. Og det er der heldigvis mange af jer, der allerede har tilmeldt jer. Tusind for det!

Jeres donation gør en verden til forskel for vores elever.

Se mere her:  https://www.5skoler.nu/doner/

TAK FORDI DU LÆSTE MED