NYE MEDLEMMER

For ikke længe siden appellerede vi vidt og bredt til, at alle skulle melde sig ind i 5 Skolers forening. Og på et par døgn meldte cirka 250 sig ind. Det er overvældende med så stor opbakning, og vi er dybt taknemmelige og ydmyge over den tillid, I betror os. Vi lover, at vi passer godt på den.

250

VOKSEVÆRK

Vi skifter hverken navn eller logo, selvom vi nu har intet mindre end otte skoler, et kvindecenter og et børneforsamlingshus. Som noget helt nyt har vi åbnet to skoler i et slumkvarter inde i byen. Skoler til børn, der lever i forladte garager og nedlagte lejligheder. Hvis ikke vi tilbyder børnene skolegang, driver de rundt på gaderne uden nogen form for beskyttelse, og uden uddannelse.

Om aften omdanner vi byskolerne til et børneforsamlingshus, hvor alle børn er velkomne. I forsamlingshuset kan børnene fx tegne, synge, spille basket, få vasket deres tøj eller få et bad. Om dagen får eleverne et varmt måltid mad.

NYE SKOLEMATERIALER

Vi har haft mulighed for at købe nye, fine bøger i alle fag til vores elever. Vi har ligeledes indkøbt projektorer og wifi til de fleste skoler. Det har løftet det faglige niveau i undervisningen, og verden uden for er kommet tættere på. Projektorerne bruger lærerne til at understøtte undervisningen, vise eleverne omverdenen og inspirere dem. De bliver også brugt flittigt om aftenen, hvor skolen ofte bliver omdannet til biograf, hvor der vises Tom & Jerry og Mr. Bean. Og vi kan afsløre, at børn griner af det samme, lige meget hvor de kommer fra.

EVALUERING

Vigtigheden af vores arbejde er meget eksplicit. Børn lærer at være børn, få venskaber og indgå i fællesskaber. Og så kommer de ud af den analfabetisme, de ellers var født ind i. De får brudt en arv, der ellers er meget svær at bryde. Men selv om vigtigheden er øjensynlig for os, mener vi stadig, at det er væsentligt at få andres vurdering og syn på betydningen af indsatserne. Derfor har vi indgået et samarbejde med PwC’s velfærdsteam (pro bono).

Sammen med dem gennemfører vi en effektevaluering over det næste års tid. Vi glæder os til at dele resultaterne med jer.

ÅRSRAPPORT

Slutteligt vil vi gerne gøre alle opmærksomme på, at vores årsrapport er lagt på hjemmesiden:

Klik her for at læse årsrapporten

Vores gode formand, Lars Bo Kirk, har skrevet et smukt forord, som vi håber, at I alle vil læse.

Alle de bedste hilsner

Team 5 Skoler

TAK FORDI DU LÆSTE MED